Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Smazat? Stránky nezařazené v zadání nové struktury > O nás > O Želízích - současnost

O Želízích - současnost

Obec Želízy leží ve středočeském kraji v severozápadní části okresu Mělník na silnici 1/9 z Prahy na Českou Lípu. Obcí procházejí hranice dvou chráněných území, Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a přírodního parku Rymáň. Obcí protéká říčka Liběchovka. Na jejich březích se na sever od obce rozkládá přírodní rezervace „Mokřady Dolní Liběchovky“, kde CHKO Kokořínsko vybudovalo v roce 2002 naučnou stezku. Území obce je tvořeno dvěma katastrálními územími Želízy a Sitné, kde na ploše 1107 ha žije v současné době 510 obyvatel. Část Sitné je od roku 1995 vyhlášena státní památkovou zónou pro svoji původní architektonickou strukturu.
   

Obec je zřizovatelem malotřídní základní školy (1-4 ročník) s kapacitou 30ti žáků. Útulně zařízený interiér školy budí dojem domácího prostředí. Též mateřská škola , která je součástí ZŠ, je zařízena pro 25 dětí, které se v ní cítí dobře.Dále v obci funguje občanské sdružení Sboru dobrovolných hasičů Čech a Moravy Želízy, jehož jednotka požární ochrany se v rámci IZS podílí na likvidaci nejrůznějších událostí nejen na území obce, ale na území obcí sousedních. Dále se sdružení stará o kulturní rozvoj v obci pořádáním především tanečních zábav a poznávacích zájezdů nejen pro své členy, ale i pro ostatní občany.

Ke kulturnímu vyžití, zejména pro mladší občany, přispívá i „Klub Kovárna“. Zde se pořádají menší hudební produkce, ale i sportovní akce jako jsou např. turnaje ve stolním tenise, stolním fotbale a šipkách.Obec Želízy je členem Svazku obcí povodí Liběchovky, jehož hlavním cílem je rozvoj členských obcí, mezi které patří obce Liběchov, Tupadly, Medonosy a Vidim.
   

Želízy jsou vyhledávaným turistickým místem díky sochařskému umění pana Václava Levého, který v první polovině 19. století vytvořil v okolních pískovcových skalách komplex plastik při Brocenské cestě jsou to Harfenice, kaple Máří Magdaleny a relief Hada nad Želízemi pak Čertovy hlavy, Klácelka a Blaník. Do příjemného prostředí je zasazen i Kemp Želízy s kapacitou 60 lůžek pro letní rekreanty, kteří vzhledem k poloze Želíz mají možnost navštívit spoustu zajímavých míst v okolí např. zámek a soutok Labe s Vltavou na Mělníku, hrad Kokořín, Máchovo jezero v Doksech a jiné. Pro letní osvěžení je v sezóně v provozu místní koupaliště.